10 mitów na temat odżywki do włosów: jak ją stosować, aby uzyskać maksymalne korzyści

Podczas gdy używanie szamponu dla większości osób jest oczywiste, stosowanie odżywki do włosów wciąż jest niedoceniane. Valerij Gigevič, znany stylista fryzur, podkreśla, że ​​szampon dba o skórę głowy, podczas gdy odżywka odpowiada za piękno włosów, więc oba te produkty są niezbędne podczas każdej kąpieli. Przedstawiamy 10 najczęstszych mitów na temat odżywki, które stylista fryzur spróbuje rozwiać.

1. Odżywkę do włosów należy stosować tylko na końcówki, ponieważ „skleja” ona rozdwojone włosy.

„To mit, ale też prawda. Istnieją specjalne olejowe produkty do końcówek włosów, które odżywiają i zmiękczają włosy, sprawiając, że nie wyglądają one na rozdwojone lub sklejone. Jednak odżywka do włosów nie jest w stanie zamknąć rozdwojonych końcówek, ale jako środek zapobiegawczy wysychaniu i sklejaniu się włosów jest niezbędna. Odżywkę należy stosować na delikatnie osuszone końcówki, aby aktywne składniki w niej zawarte mogły przynieść maksymalne korzyści, ale nie warto przesadzać, ponieważ większa ilość nie przyniesie włosom podwójnie większych korzyści. Po nałożeniu odżywki należy włosy rozczesać rzadkim grzebieniem lub szczotką, które nie uszkodzą mokrych włosów, a równomiernie rozprowadzą produkt na całej ich długości. To jak wisienka na torcie: odżywka do włosów, wzbogacona witaminami i składnikami aktywnymi, kończy pracę, którą zaczął szampon – zamyka łuski włosów, dzięki czemu stają się one bardziej błyszczące”, - mówi Gigevič.

2. Jeśli włosy szybko się przetłuszczają, nie trzeba używać odżywki.

Odżywka do włosów nie ma wpływu na skórę głowy, a włosy przetłuszczają się nie z powodu jej stosowania. Chyba że odżywkę do włosów nakłada się bezpośrednio na skórę głowy, czego producenci kosmetyków do pielęgnacji włosów zazwyczaj nie zalecają, najwyżej odżywka została specjalnie do tego dostosowana.

3. Podczas mycia włosów zimną wodą wilgoć utrzymuje się wewnątrz nich dłużej.

„Aby włosy były błyszczące i puszyste, ważne jest dokładne spłukanie pozostałości odżywki, ponieważ w przeciwnym razie efekt będzie odwrotny. Spłukiwanie włosów zimną wodą może być trudne, dlatego na zakończenie mycia głowy zalecamy wybór przyjemnie ciepłej temperatury wody. Oczywiście po tej procedurze można dodatkowo przepłukać głowę zimną wodą – to pobudzi krążenie krwi na skórze, a włosy będą lepiej rosły”, - radzi stylista fryzur.

4. Jedna odżywka jest odpowiednia do wszystkich rodzajów włosów.

Gigevič stanowczo zaprzecza temu mitowi. Jego zdaniem, podobnie jak krem do skóry, odżywkę należy dobierać odpowiednio do rodzaju włosów i ich konkretnych potrzeb. Do cienkich i rzadkich włosów warto wybrać lekką odżywkę nawilżającą, aby włosy nie były obciążone, ale czasami można również użyć balsamu odżywczego, aby włosy były zdrowsze. Ponieważ cienkie włosy zazwyczaj są podatne na wypadanie, najlepiej używać odżywki w sprayu, która rozpylona równomiernie pokryje większą powierzchnię włosów. Niespłukiwana odżywka sprawi, że cienkie włosy będą nawilżane i odżywiane przez dłuższy czas, dzięki czemu ułatwi się ich rozczesanie i będą wyglądać na bardziej puszyste. Do falowanych włosów, które często potrzebują wilgoci, aby nie mierzwiły się i nie puszyły, zaleca się regularne używanie intensywnie nawilżającej odżywki lub maski do włosów na bazie różnych olejów. Po takich zabiegach loki staną się elastyczne, błyszczące i kuszące. Odrębnym zagadnieniem są włosy osób starszych. Ponieważ wraz z wiekiem organizmowi brakuje koenzymu Q10, odpowiedzialnego za przesyłanie energii w organizmie i procesy antyoksydacyjne, istnieje wiele linii produktów kosmetycznych, które pomagają dostarczyć włosom, skórze lub paznokciom ten koenzym. Osobom starszym stylista fryzur radzi szukać szamponów lub odżywek, na których jest oznaczenie „do dojrzałych włosów”, dzięki czemu pozostaną one żywe przez dłuższy czas.

5. Szampon i odżywka do włosów jednej linii są konieczne dla uzyskania najlepszych rezultatów.

„W wielu reklamach produktów do pielęgnacji włosów twierdzi się, że najlepsze efekty uzyskuje się, stosując szampon i odżywkę do włosów tej samej linii. Jednak powiem to wprost: to trik marketingowy. Jeśli widzę, że włosy klienta są farbowane, zalecam użycie szamponu do włosów farbowanych. Jeśli natomiast zauważam, że włosom brakuje nawilżenia, po szamponie sugeruję użycie odżywki nawilżającej lub odżywczej. Najważniejsze jest stosowanie produktu, którego włosy akurat potrzebują, niezależnie od konkretnego brandu”, - dzieli się swoim doświadczeniem Gigevič.

6. Długotrwałe stosowanie tej samej odżywki sprawi, że włosy się do niej przyzwyczają i straci ona skuteczność.

Według stylisty jest to mit, ponieważ włosy nie przyzwyczajają się do odżywki, szamponu ani maseczki – po prostu nasycają się składnikami aktywnymi zawartymi w tych produktach. W takim przypadku warto zmienić środek do pielęgnacji włosów, ponieważ aktualny już spełnił swoje zadanie. Jednak, według specjalisty od włosów, najlepiej jest po prostu zmieniać różne produkty, aby włosy były zarówno nawilżone, jak i odżywione.

7. Ta sama odżywka jest odpowiednia zarówno latem, jak i zimą.

„To nieprawda. O różnych porach roku włosy są narażone na różne warunki atmosferyczne: latem są narażone na słońce, wodę morską i piasek, a zimą – na działanie grzejników i różnych innych urządzeń grzewczych. Ponieważ w obu przypadkach włosy tracą wilgoć, konieczne jest uzupełnienie jej odżywką i zatrzymanie wewnątrz włosów. Uważa się, że zimą nie można nawilżać włosów, bo się puszą, a latem nie można ich odżywiać, bo stają się ciężkie. Jednak nie zgadzam się z tym poglądem – włosom potrzebne są zarówno wilgoć, jak i odżywienie, tylko proporcje tych zabiegów różnią się w różnych porach roku. Latem zalecam lekkie spraye, a zimą gęstsze i cięższe odżywki. Najlepiej – z właściwościami antystatycznymi, aby uniknąć elektryzowania się włosów. Ponadto, wiosną, gdy po zimie organizm jest osłabiony i pozbawiony witamin, warto używać mocniejszych odżywczych odżywek do włosów z większą ilością składników aktywnych, aby włosy nabrały sił i odzyskały kondycję. Jednak używanie aktywnej odżywki wymaga umiaru: jako że jej celem jest regeneracja, w przeciwieństwie do codziennych odżywek, jej składniki aktywne przenikają głębiej w strukturę włosa, co może zmyć pigment z intensywnie farbowanych włosów. Co prawda, na rynku pojawiły się już odżywki regeneracyjne, które spełniają swoją rolę i nie spłukują koloru z farbowanych włosów”, - mówi Gigevič.

8. Dzieciom i mężczyznom nie jest potrzebna odżywka do włosów.

„Kolejny mit. Włosy dzieci również mogą być przesuszone, uszkodzone przez słońce lub inne czynniki środowiskowe. Jeśli zauważysz potrzebę, warto wybrać lżejszą odżywkę, najlepiej w sprayu. W ten sposób włosy zostaną odżywione i będą mniej podatne na łamliwość. Struktura włosów mężczyzn jest taka sama jak u kobiet, a więc środowisko wpływa na nie tak samo. Prawda, mężczyźni częściej się obcinają, więc szybko pozbywają się uszkodzonych włosów, ale również potrzebują odżywki”, - podkreśla stylista fryzur.

9. Odżywka i szampon w jednym nie są tak skuteczne jak dwa różne produkty.

Zdaniem Gigeviča technologia idzie naprzód i oszczędza nasz czas, dlatego pojawia się coraz więcej odżywek do włosów, które pełnią różne funkcje. „Ponieważ większość osób nie ma czasu na trzymanie odżywki na włosach odpowiednio długo, powstały produkty do pielęgnacji włosów o szybkim działaniu, które wykonują swoją pracę w o połowę krótszym czasie. Poza tym są już dostępne odżywki, które nie tylko zamykają łuskę włosa, ale także wypełniają go różnymi składnikami aktywnymi i odżywiają. Oczywiście nie należy spodziewać się takiego samego efektu jak po maseczce do włosów, ale są lepsze niż większość standardowych balsamów do włosów. W sklepach pojawiły się również odżywki, które można nakładać nie tylko na końcówki włosów, ale także na skórę głowy, aby nie tylko włosy były odżywione. Odżywka staje się trójfunkcyjna: jeśli włosy są zdrowe, wystarczy ją nałożyć i spłukać, jeśli włosy są uszkodzone, trzeba jej używać dłużej, a jeśli włosy się elektryzują, tę samą odżywkę, ale w mniejszej ilości, można zostawić na włosach. Można powiedzieć, że ta branża beauty, podobnie jak cały świat, przechodzi na zrównoważony rozwój”, - uśmiecha się Gigevič.

10. Gdy używana jest maseczka do włosów, nie trzeba stosować odżywki.

I tak, i nie. Najpierw stosujemy szampon – przygotowujemy włosy do kolejnych zabiegów. Często na opakowaniach masek do włosów jest napisane, czy po ich użyciu konieczne jest dodatkowe zastosowanie odżywki lub balsamu. Niektóre maski głęboko wnikają w strukturę włosa, otwierają jego łuski, nawilżają i odżywiają, ale nie zamykają włosów. W takim przypadku po ich zastosowaniu konieczne jest użycie odżywki, która spełni tę rolę. Takie maski stanowią jednak mniejszość. Zazwyczaj po użyciu masek nie ma już potrzeby stosowania odżywki. Jeśli zastosujesz maskę do włosów, po której nie trzeba używać odżywki, ale i tak ją na włosy nałożysz, na pewno nic złego się nie stanie – łuski włosów zostaną zamknięte, a włosy nie będą się plątały. Po prostu zdublujesz funkcje produktów do pielęgnacji, co nie jest praktyczne”, - mówi znany stylista fryzur. Według niego ważne jest, aby nie pomylić kolejności i, po umyciu głowy szamponem i nałożeniu odżywki, nie stosować masek do włosów. Dlaczego? Bo szampon otwiera łuski włosów, odżywka je zamyka, a maska – ponownie otwiera. Taki zabieg pielęgnacyjny pozostanie nieukończony, a włosy z tego na pewno nie będą miały nic dobrego. „Zawsze zalecam dokładne przeczytanie instrukcji dotyczących stosowania produktów do pielęgnacji i skonsultowanie się z doradcą w sklepie lub fryzjerem. Jeśli masz konkretne pytania, na które fryzjer nie potrafi odpowiedzieć, możesz napisać do dystrybutorów lub producentów produktów do pielęgnacji – z pewnością chętnie doradzą i wyjaśnią, jak działają ich środki. Najmniej ufaj komentarzom w Internecie i osobom, które kształtują opinię w mediach społecznościowych – to, co pasuje im, niekoniecznie będzie pasować Tobie”, - dzieli się swoimi radami Gigevič. „Ellips” przypomina, że bardzo ważne jest, aby ocenić typ włosów nie przez Google’a, ale przez profesjonalistę od pielęgnacji włosów, który zbada ich stan i doradzi, jaki rodzaj odżywki będzie odpowiedni, a z jakiego lepiej zrezygnować. Włosy należy pielęgnować tak samo jak skórę – regularnie i systematycznie, wtedy szkodliwe działanie czynników atmosferycznych będzie mniejsze.