Porady dotyczące pielęgnacji włosów, wyboru kosmetyków, fryzur i stylizacji są powszechne, ale tych, które dotyczą nocnej rutynowej pielęgnacji włosów, jest znacznie mniej. Czy idziesz spać bez umycia się i z twarzą nieprzygotowaną na noc? Nigdy! Jednak niewielu wie, jak przygotować włosy do snu. Paulius Valiūnas, stylista włosów w „Ellips Lietuva”, dzieli się 7 najważniejszymi poradami, które pomogą uniknąć problemów ze splątanyi włosami i utratą przez nie blasku po nocy.
1. Niewłaściwie dobrane poszewki na poduszki mogą uszkodzić włosy
„Często długie włosy przez wiele lat narażone są na różne substancje chemiczne zawarte w produktach kosmetycznych oraz na codzienną eksploatację mechaniczną – czesanie, układanie za pomocą różnych narzędzi do stylizacji i dodatków do włosów. Prawdopodobnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stara, wyprana i szorstka poszewka na poduszkę ozdobiona różnymi haftami czy wystającymi elementami może być dodatkowym czynnikiem drażniącym, który powoduje, że podczas snu włosy się plączą i zaczynają się rozdwajać. Obecnie na rynku dostępna jest duża oferta jedwabnych poszewek na poduszki, które zmniejszają elektryzowanie się włosów i chronią ich powierzchnię. Dlatego warto inwestować nie tylko w wysokiej jakości środki do pielęgnacji włosów, ale także w pościel. To szczególnie istotne dla osób z kręconymi włosami, które z natury są bardziej suche i skłonne do plątania się. Dlatego zalecam spięcie włosów w luźny warkocz”, - radzi Valiūnas.
2. Nie idź spać z mokrymi włosami
„Prawdopodobnie wielokrotnie słyszeliście od swojego fryzjera, że nie można czesać mokrych włosów, ponieważ są one wtedy najbardziej podatne na uszkodzenia. Niemniej jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że kiedy myjemy włosy wieczorem i kładziemy się spać z mokrą głową, popełniamy ten sam błąd. Podczas snu często zmieniamy pozycję, przewracając się z boku na bok, a zatem wilgotne włosy nieustannie pocierają się o poduszkę, czego wynikiem mogą być zmierzwione, oklapłe i z czasem łamiące się włosy. Jeśli chcesz rano rozpocząć dzień z doskonałą fryzurą, zaleca się albo wcześniej umyć włosy wieczorem, aby zdążyły wyschnąć przed snem, albo w razie potrzeby wstać wcześniej rano”, - mówi stylista włosów.
3. Dawne rytuały pielęgnacyjne działają, ale zbyt częste czesanie włosów jest niezdrowe
Z pewnością wszyscy widzieliśmy sceny w filmach, w których wieczorem służąca cierpliwie czesze długie włosy swojej pani, dzięki czemu stają się one lśniące i zdrowe. Ta praktyka jest nadal aktualna, ale zbyt częste czesanie włosów może je uszkodzić. „Czesanie jest konieczne codziennie, ponieważ zmniejsza ilość splątanych kępek, zwanych powszechnie »kołtunem«, ułatwia rozczesanie i sprawia, że włosy są mniej uszkadzane, co oznacza mniejszą podatność na łamanie się i rozdwajanie. Wykonywanie tej czynności wieczorem i odpowiednie przygotowanie włosów do snu nie tylko ułatwia rano stylizację, ale także przynosi korzyści ze względu na stymulację skóry głowy. Kiedy przez cały dzień włosy i skóra głowy cierpią z powodu różnych środków do stylizacji, gumek do włosów, klamer i innych akcesoriów, wieczorem warto je zrelaksować. A co może być lepszego niż masaż skóry głowy? Dzięki jakościowej szczotce z naturalnym włosiem, wieczorny rytuał czesania nie tylko będzie stymulował krążenie krwi w skórze głowy i sprzyjał wzrostowi włosów, ale także zrelaksuje po dniu pełnym stresu. Oczywiście należy to robić delikatnie, aby nie uszkodzić skóry głowy ani nie wywołać stanu zapalnego. Szczotka do włosów również powinna być starannie czyszczona, aby nie zbierały się na niej kurz i cząsteczki skóry, które mogą zabrudzić właśnie umyte, czyste włosy, wskutek czego poranny efekt nie będzie taki, jak powinien być”, - zauważa Valiūnas.
4. Zasada jest taka – luźno związane włosy przed snem
Według doświadczonego stylisty spanie ze związanymi włosami nie jest grzechem, ale ważne jest, aby uwzględnić dwa czynniki – jak włosy są związane i jakie gumki do włosów są używane. „Najlepiej jest przed snem spiąć włosy w luźny warkocz – dzięki temu nie będą się plątać, mniej będą ocierać się o poduszkę, co oznacza, że będą zdrowsze. Druga zasada – gumka do włosów musi być bez ozdób, metalowych klamerek i związana luźniej niż zwykle. Jeśli rano udaje się ją łatwo zdjąć z włosów, nie trzeba jej siłą szarpać ani w inny sposób uszkadzać włosa – gumka jest odpowiednia do spania”, - radzi stylista.
5. Produkty do pielęgnacji włosów – podczas kąpieli, nie w łóżku
Innym często spotykanym błędem klientów, z którym mają do czynienia styliści, jest zbyt długie trzymanie na włosach środków pielęgnacyjnych. Myśląc, że efekt odżywczy będzie bardziej intensywny, niektórzy zostawiają odżywkę na noc bez spłukiwania. Jednak są zdziwieni, gdy nie osiągają oczekiwanego efektu, ponieważ aktywne składniki konkretnej substancji działają przez określony czas, tak długo, jak długo włosy są w stanie je wchłaniać. „Oczywiście używanie odżywki po szamponie, który otwiera łuski włosowe, jest bardzo dobre, ponieważ celem jest zamknięcie tych łusek po kąpieli, aby włosy były miękkie i błyszczące. Jednak inaczej niż sądzisz, niezależnie od tego, jak długo trzymasz na włosach odżywkę, nie przyniesie to większych korzyści – tylko Twoja pościel ucierpi. To szczególnie ważne jest dla osób z falowanymi włosami, które z natury są bardziej suche i skłonne do plątania się. Dlatego zalecam spinanie włosów przed snem w luźne warkocze”, - dzieli się swoim doświadczeniem Valiūnas.
6. Nawilżacz powietrza – nie tylko dla skóry
„Jaki jest największy problem w naszych warunkach klimatycznych? Przesuszenie skóry twarzy i głowy oraz puszenie się i elektryzowanie włosów. Kiedy skóra twarzy jest przesuszona, odczuwamy pieczenie, pojawia się łuszczenie, więc sięgamy po krem i nawilżające maseczki na twarz, ale często zapominamy o pielęgnacji włosów. Po włączeniu nawilżacza na kilku minut przy łóżku nie tylko nawilżysz drogi oddechowe i skórę twarzy, ale także wzbogacisz pielęgnację włosów i ochronisz je przed nadmiernym przesuszeniem i elektryzowaniem się. Oczywiście sam nawilżacz nie będzie zbyt skuteczny, dlatego, kiedy czujesz potrzebę (w gorące dni, po wakacjach czy sezonie grzewczym), używaj produktów do pielęgnacji włosów, nasyconych kwasem hialuronowym lub nawilżających maseczek do włosów”, - radzi Valiūnas.
7. Intensywnie trzyj ręcznikiem stopy – nie włosy
Prawdopodobnie wielokrotnie widzieliście kogoś intensywnie pocierającego włosy ręcznikiem na basenie, na plaży lub w saunie. Stylista żartuje, że za takie działanie nogi będą wdzięczne, ale niestety włosy nie. „Równomierne i silne pocieranie ręcznikiem może poprawić krążenie krwi w nogach i usunąć martwe komórki, dzięki czemu stopy będą wyglądać zdrowiej. Jednak taka czynność działa odwrotnie na włosy, ponieważ nie tylko plączą się, ale także sprzyja to ich łamaniu się. A przecież nikt tego nie chce, czyż nie tak? Choć może pojawić się pokusa szybkiego wysuszenia włosów w ten sposób, postępuj z nimi jak z ukochaną osobą – delikatnie: ostrożnie owiń włosy miękkim ręcznikiem – zrób turban, zostaw na kilka minut, a następnie delikatnymi ruchami poklep włosy, zaczynając od nasady i idąc w kierunku końcówek. Gdy nadmiar wody zostanie wchłonięty, zdejmij ręcznik z głowy z tych samych, co wcześniej wspomniane powody – mokre włosy są najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Kiedy poświęcamy swoim włosom trochę więcej czasu i miłości – wszystko wraca z nawiązką. Nie tylko w odniesieniu do włosów”, - uśmiecha się ekspert od pielęgnacji włosów Valiūnas.