Zauważyliśmy, że na początku jesieni, zwłaszcza po gorących latach, otrzymujemy bardzo wiele pytań dotyczących wypadających włosów. Wypadanie włosów jesienią jest częstym zjawiskiem, które dotyka wiele kobiet.
Śledząc przez ponad sześć lat ponad 800 kobiet, naukowcy szwedzcy potwierdzili, że najwięcej włosów kobietom wypada właśnie w miesiącach jesiennych. Dlaczego?
• Po pierwsze, większość włosów znajduje się w fazie spoczynku (nie wzrostu) latem, dlatego naturalne jest, że jesienią wypadają. Przypuszcza się, że jest to wynik ewolucji – latem włosy są potrzebne do ochrony skóry głowy przed gorącym słońcem.
• Po drugie, jesienią zmienia się rytm życia, dieta, wzrasta stres, częściej występują przeziębienia, włosy zaś są bardzo wrażliwe na zmiany w organizmie, dlatego ich wypadanie często sygnalizuje różne problemy zdrowotne. Na przykład po doświadczeniu krótkotrwałego lub długotrwałego stresu, po 3-6 miesiącach możemy zauważyć nadmierne wypadanie włosów. Duży wpływ na to ma także przewlekłe zmęczenie i brak snu.
Jest rzeczą naturalną, gdy:
• Dziennie wypada około 100 włosów, a podczas mycia głowy nawet więcej.
• Wypadanie włosów nasila się jesienią i wiosną.
• Wypadanie włosów jest spowodowane czynnikami hormonalnymi, takimi jak menopauza, okres po porodzie. W tych przypadkach wypadanie włosów nie występuje od razu, ale po 3-5 miesiącach. Wypadanie włosów po porodzie jest normalnym i częstym zjawiskiem, które dotyka wiele kobiet. Nie trzeba się martwić, ponieważ włosy rosnące pod wpływem zwiększonej ilości estrogenów w ciąży przechodzą w fazę spoczynku, która trwa właśnie 3-4 miesiące, po czym wypadają.
Dermatolodzy radzą zwrócić uwagę na końcówki wypadających włosów. Jeśli przy ich korzeniach widoczne są małe białe „cebulki”, oznacza to, że wypadanie włosów jest tymczasowe, nie jest to łysienie. Jeśli po obudzeniu znajdziesz pojedyncze włosy na poduszce, prawdopodobnie one się łamią, a nie wypadają z mieszków włosowych. Dermatolodzy twierdzą, że najczęściej włosy zaczynają się łamać ze względu na częste farbowanie i stosowanie chemikaliów – wybielających, prostujących, utrwalających, co sprawia, że są one bardzo kruche. Chemiczne substancje niszczą strukturę włosa, dlatego nie dziw się, że włosy zaczynają się łamać.
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów:
Kiedy należy zacząć martwić się o wypadanie włosów?
Trzeba zacząć martwić się o wypadanie włosów jesienią lub w innych okresach, jeśli się zauważy, że codziennie wypada znacznie więcej włosów niż zwykle i trwa to dłużej niż 3 miesiące. W takim przypadku warto wykonać badanie krwi i skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem. Jeśli wypadanie włosów jest rzeczywiście tymczasowe, niekiedy wystarczy usunąć jego przyczynę i zastosować dodatkowe środki, takie jak dobra jakość snu, oczyszczenie skóry głowy oraz suplementy witaminowe do włosów, które mogą przynieść dodatkową korzyść. W każdym przypadku, znając dokładną przyczynę, łatwiej będzie znaleźć sposób na zatrzymanie wypadania włosów. Dbaj o siebie, pozwól sobie na chwilę relaksu i uśmiechaj się. Dając sobie więcej, można dać więcej również innym.