Sezon pielęgnacji włosów narażonych na wiatr zbliża się ku końcowi, ponieważ wkrótce będziemy musieli ukryć je przed zimnem pod ciepłymi czapkami i puchatymi szalikami. Teraz jest idealny moment, aby ocenić wpływ minionego lata na fryzurę i przed sezonem suchego powietrza z grzejników i klimatyzacji, zafundować swoim włosom witaminy w postaci mazideł. Przeczytaliście dobrze – nie doustne, ale w Litwie jeszcze niepopularne witaminy na włosy w postaci mazideł, których, w przeciwieństwie do suplementów diety, nie można przedawkować. Dlaczego są one lepsze od suplementów diety i kiedy warto włączyć je do swojej rutynowej pielęgnacji, tłumaczy „Ellips”.
Dlaczego włosy potrzebują witamin?
Włosy nie są prostą częścią naszego ciała. Są one zbudowane z keratyny, która zawiera około 18 aminokwasów, a na jej produkcję negatywnie wpływają wolne rodniki i stres oksydacyjny w otoczeniu. Dodatkowo nasze włosy są narażone na wpływ środowiska, wieku, genetyki, poziomu hormonów w organizmie, różnych chorób, diety, stresu, bezsenności oraz, oczywiście, niewłaściwej pielęgnacji i używania narzędzi do stylizacji. Jeśli włosy zaczynają wypadać, łamać się lub tracić swoje zdrowie, organizm daje znak, że coś jest nie tak – brakuje witamin lub istnieje poważniejszy problem zdrowotny. Jeśli problem jest medyczny, konieczna jest wizyta u lekarza, ale jeśli włosy „kapryśnie reagują” na wpływ środowiska lub niewłaściwą pielęgnację, problem można łatwo rozwiązać. Najczęściej mieszkańcom krajów, w których przez większość roku brakuje słońca i różnorodności świeżych owoców i warzyw (asortyment dostępny w sklepach nie zawsze zaspokaja podstawowe potrzeby organizmu), brakuje różnych witamin i mikroelementów. „Jeśli organizmowi brakuje jakichkolwiek witamin, może to zakłócić procesy przemiany materii, dlatego włosy stają się suche, tracą blask, końcówki mogą się rozdwajać, czasami włosy nawet wypadają. Organizm sam wytwarza tylko bardzo małą ilość niezbędnych witamin, dlatego można je uzupełnić na dwa sposoby – poprzez pełnowartościową dietę, a jeśli jest to konieczne, również zażywając suplementy diety oraz stosując zewnętrzne produkty do pielęgnacji urody wzbogacone korzystnymi składnikami. Jednak najlepiej jest połączyć te dwie metody, ponieważ w ten sposób organizm zostanie wzbogacony witaminami nie tylko od wewnątrz, ale także od zewnątrz – dokładnie tam, gdzie są one najbardziej potrzebne”, - radzi Agnė Verbickienė, dyrektor ds. marketingu w „Ellips”.
Witaminy do smarowania na włosy działają tam, gdzie są potrzebne
Wcześniej, używając szamponów, odżywek lub masek, można było poprawić wygląd włosów lub przynajmniej złagodzić negatywny wpływ środowiska, ale teraz tę rutynową pielęgnację można uzupełnić witaminami na włosy w postaci mazideł. Ciekawe jest to, że do tej pory w Litwie nie były znane te szeroko stosowane na świecie innowacje. „Zwykle witaminy na włosy mają charakter kompleksowy – zawierają mieszankę kilku witamin i mikroelementów. Ponieważ każdy z nich jest odpowiedzialny za funkcje różnych narządów, niektóre witaminy poprawiają stan skóry, inne – stan włosów. Jednak może się zdarzyć, że zła pielęgnacja lub brak jednej witaminy jest odpowiedzialny za łamliwe i wypadające włosy, dlatego przy przyjmowaniu suplementów diety istnieje ryzyko przedawkowania innych witamin, których organizm nie potrzebuje. Ponadto efekt suplementów diety jest odczuwalny dopiero po dłuższym okresie stosowania, gdy organizm odzyska równowagę witaminową. Branża kosmetyczna zauważyła ten problem i stworzono witaminy na włosy, które działają dokładnie tam, gdzie są najbardziej potrzebne, a ich stosowanie można łatwo regulować w zależności od potrzeb.
Jakie witaminy są najbardziej korzystne dla włosów?
Najważniejszymi witaminami dla zdrowia i urody włosów są A, E, C i B5, dlatego są one zawarte w witaminach na włosy w postaci mazideł. Aby korzystny wpływ witamin nie został łatwo zniwelowany przez codzienne rytuały pielęgnacyjne, ten niezmywalny środek został wyposażony w aktywne składniki, które chronią włosy przed działaniem ciepła, promieni UV, chloru i soli morskiej. Jak te witaminy działają?
- Witamina A
Jest to silny przeciwutleniacz, który pozytywnie wpływa na wszystkie komórki, stymuluje ich odnowę oraz produkcję kolagenu. Dzięki tej właściwości włosy nie tracą wilgoci, pozostają lśniące i elastyczne.
- Witamina E
Jest jednym z najpotężniejszych naturalnych przeciwutleniaczy, który przyspiesza produkcję kolagenu. To białko jest budulcem włosów, działając razem z keratyną wzmacnia włosy i stymuluje ich wzrost. Ponadto właściwości antyoksydacyjne witaminy E chronią włosy przed negatywnym wpływem środowiska i promieni UV. Kiedy jest stosowana bezpośrednio na włosy, witamina E może zmniejszyć rozdwajanie się końcówek, co oznacza zwiększenie objętości i długości włosów.
- Witamina C
To najpotężniejszy przeciwutleniacz, który nie tylko stymuluje syntezę kolagenu, ale także chroni włosy przed działaniem wolnych rodników, z powodu których włosy rosną wolniej, starzeją się szybciej i mogą nawet zacząć wypadać.
- Witamina B5
Ta witamina odpowiedzialna za regenerację jest najlepiej przyswajana przez włosy. Witamina B5 zamyka uszkodzone łuski włosów, rewitalizuje i odżywia zniszczone i osłabione włosy. „Oczywiście, nie można oczekiwać cudów od witamin w mazidłach, jeśli dieta, styl życia i pielęgnacja włosów są niewłaściwe. Ważne jest unikanie latem promieni słonecznych i zabezpieczanie włosów czapkami lub chustkami, włączenie do diety dużej ilości owoców, warzyw i orzechów, wybieranie odpowiednich produktów do codziennej pielęgnacji oraz korzystanie z prostownicy lub suszarki tylko w razie potrzeby, przy jednoczesnym zabezpieczeniu włosów odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi przed działaniem ciepła. Dzięki odpowiedniej trosce każdy może mieć zdrowe i piękne włosy, nawet ci, którym natura ich oszczędziła”, - mówi Agnė Verbickienė, dyrektor ds. marketingu w „Ellips”.