Pielegnacja włosów zimą – co do tej pory robiłeś nie tak?

Ponieważ żyjemy w strefie klimatycznej, gdzie zimą śnieg z deszczem w nocy może zmienić się w surowy mróz, warto wiedzieć, jak właściwie chronić włosy przed wpływem otoczenia, aby były zdrowe i codziennie promieniowały blaskiem. „Ellips poprosiła założyciela studia „Blanco Beauty Jevgenija Trafimova, któremu zaufało wiele znanych osób, o kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji włosów zimą, aby była ona skuteczna.

Zapamiętaj te 12 wskazówek, a Twoje włosy będą piękne – nawet gdy na dworze jest mroźno.

1. Noś czapkę

„Pewnie nie powiem nic nowego ani intrygującego, ale zimą włosy trzeba koniecznie przykryć czapką lub chustką, aby ochronić je przed śniegiem, mroźnym wiatrem lub deszczem. I naprawdę nie ma sensu martwić się o oklapłe włosy pod czapką – gorzej, gdy narażone na zimno, wysychają, zaczynają się elektryzować i łamać. Idealnie, jeśli Twoja czapka lub kapelusz mają jedwabną lub atłasową wyściółkę, gdyż wełna, bawełna i inne materiały mogą negatywnie wpływać na włosy. Elektryzowanie się włosów pod czapką zminimalizujesz, używając ulubionego olejku do włosów w sprayu – za taką miłość odwdzięczą się jedwabistą miękkością i blaskiem, - mówi stylista włosów Trafimov.

2. Regularnie przycinaj końcówki włosów

Według specjalisty, regularna wizyta u fryzjera co cztery lub osiem tygodni pomoże pozbyć się przesuszonych i rozdwajających się końcówek oraz odświeży Twoją fryzurę.

3. Unikaj korzystania z gorących narzędzi do stylizacji włosów

„Ponieważ zimą włosy potrzebują nawilżenia, a suszenie suszarką jeszcze szybciej odparowuje wilgoć z włosów, najlepiej pozwolić im wyschnąć naturalnie – dzięki temu będą lśniące i zdrowe. Jednak nie zawsze mamy na to czas, dlatego najlepiej jest umyć włosy wieczorem i rano tylko je rozczesać. Ta sama zasada – rzadkie stosowanie – dotyczy także prostowania i kręcenia włosów gorącymi przyrządami, - zauważa Trafimov.

4. Zmniejsz temperaturę wody podczas kąpieli

Chociaż gorący prysznic może być przyjemny dla ciała po ciężkim dniu, w przypadku włosów ma odwrotny skutek – gorąca woda wyparowuje wilgoć z włosów, sprawiając, że stają się łamliwe i bardziej podatne na uszkodzenia, końcówki rozdwajają się, a farba szybciej się zmywa. Najlepiej jest umyć włosy ciepłą, a na koniec spłukać je zimną wodą.

5. Nie wychodź z domu z mokrymi włosami

„Włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, gdy są mokre, dlatego jeśli zimą wychodzi się na dwór z mokrą głową, włosy mogą się pokryć lodem i po prostu złamać. Nie wspominając o ryzyku zachorowania na zapalenie opon mózgowych lub przeziębienie. Choć wcześniej radziłem unikać zimą suszenia włosów suszarką, w tym przypadku – lepiej wybrać mniejsze zło, - mówi ekspert od włosów.

6. Używaj ręczników z mikrofibry

Chociaż prawdopodobnie w łazience wiszą bawełniane ręczniki, według specjalisty do suszenia włosów warto używać ręczników z mikrofibry. Dzięki gęstej strukturze tkaniny taki ręcznik doskonale przylega do włosów, dlatego nie trzeba ich mocno trzeć, włosy są chronione przed łamaniem się i rozdwajaniem końcówek.

7. Kup nawilżacz powietrza

„Chcesz poznać doskonały sposób na walkę z suchymi włosami zimą? Używaj nawilżacza powietrza wszędzie tam, gdzie jesteś. Ze względu na ogrzewanie powietrze w domach i biurach jest bardzo suche i wyciąga wilgoć z włosów, dlatego trzeba stale je nawilżać – kropelki wody rozpryskiwane z nawilżacza nawilżają włosy i nie pozwalają im się elektryzować. A jeśli dodasz kilka kropel olejku eterycznego do dyfuzora nawilżacza, będziesz mieć zabieg SPA, który działa korzystnie zarówno na włosy, jak i na duszę, - uśmiecha się założyciel „Blanco Beauty.

8. Używaj do włosów olejków lub serum z witaminami

Zimą cierpią nie tylko włosy, ale także skóra głowy – z braku wilgoci staje się sucha i swędzi, a jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany na czas, może pojawić się łupież, a nawet wypadanie włosów. Aby zimne powietrze mniej wpływało na Twoje włosy, ekspert zaleca „zablokowanie wilgoci we włosach za pomocą produktów do pielęgnacji opartych na olejkach – witaminy do włosów wzbogacone o olejki arganowy, aloesowy lub kokosowy, które ożywią suche i uszkodzone włosy, mogą być doskonałym rozwiązaniem. Codzienne smarowanie końcówek włosów odżywczym olejkiem sprawi, że będą one bardziej odporne na wpływ czynników środowiskowych, takich jak zimno, wiatr i tarcie od szalika lub kołnierzyka. Raz w tygodniu warto również zafundować skórze głowy masaż ciepłym olejkiem, a odwdzięczy się zdrowymi i lśniącymi włosami.

9. Niespłukiwana odżywka – przynajmniej raz w tygodniu

„Nawilżanie to inna nazwa pielęgnacji włosów zimą. Raz w tygodniu używaj niespłukiwanej odżywki, aby zminimalizować wpływ gorących narzędzi do stylizacji, suszarki, suchego powietrza w pomieszczeniach i mrozu. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie zimy bez elektryzujących się włosów, ten zabieg jest po prostu konieczny. Jeśli latem skupiamy się na produktach chroniących włosy przed promieniowaniem UV, zimą warto oddać pierwszeństwo intensywnej odżywce do włosów, - radzi Trafimov.

10. Zobowiązanie się do nakładania maseczki na włosy

Tak jak maseczki do twarzy są niezbędne dla zdrowej skóry, tak maseczki do włosów, stosowane raz w tygodniu, mogą mieć znaczący wpływ na odświeżenie suchych i uszkodzonych włosów. Wysokiej jakości maseczka dostosowana do typu włosów, zawierająca witaminy A, C i E, działa jak potężny przeciwutleniacz, a ponadto ma silne właściwości odżywcze, dlatego w mniej niż 20 minut nawilża, zmiękcza i nadaje blasku włosom.

11. Inwestuj w dobre produkty do pielęgnacji włosów

„Tak jak zmieniamy ubrania w zależności od pory roku, tak samo kosmetyki powinny być dostosowane do temperatury i warunków atmosferycznych, dlatego letnie produkty do pielęgnacji należy zamienić na zimowe. Jedną z zalet zimy, jeśli chodzi o urodę, jest to, że włosy w tym okresie wydzielają mniej sebum, co oznacza, że można je myć rzadziej. Jednak kiedy to robisz, używaj naprawdę wysokiej jakości produktów, które są dostosowane do Twojego rodzaju włosów, - mówi stylista.

  • Do kręconych, naturalnie suchych i grubych włosów używaj szamponu i niespłukiwanej odżywki z mlekiem i białkiem pszennym – intensywnie odżywiają i chronią, a także nadają włosom połysk.
  • Do włosów, które wykazują pierwsze oznaki starzenia  (suchość, łamliwość, przerzedzenie, utrata połysku lub pojawienie się siwizny), stosuj produkty o intensywnym działaniu z keratyną i ekstraktami z aloesu, herbaty zielonej, słonecznika, witaminami A, E i prowitaminą B5.
  • Do cienkich i rzadkich włosów stosuj maski wzbogacone witaminami A, C, E i olejkiem z nasion kinii (jojoby).
  • Aby utrzymać kolor farbowanych włosów przez dłuższy czas, używaj produktów do pielęgnacji z witaminami A, C, E, olejem z nasion słonecznika i unikalnym kompleksem „Triple care.
  • Serum do włosów z olejkiem arganowym, żeń-szeniem, miodem oraz witaminami A, C, E, prowitaminą B5 nawilżą kruche i szorstkie włosy, przywrócą im elastyczność i zdrowy wygląd.
  • Profesjonalne zabiegi przywracające strukturę włosa w salonie piękności pomogą odświeżyć blask i witalność włosów.

     12. Unikaj częstego mycia włosów

„Jeśli jesteś jednym z tych, którzy myją włosy codziennie, czas to zmienić. Nadmierna częstotliwość mycia usuwa naturalną ochronną warstwę włosów, co sprawia, że tracą one wilgoć. Jest to niezwykle ważne zimą, kiedy włosy potrzebują szczególnej ochrony, więc staraj się wydłużyć czas między jednym a drugim myciem – jeśli zwykle myjesz głowę codziennie, spróbuj to robić co drugi dzień. Jeśli włosy nadal są suche i kruche, spróbuj myć je co trzeci dzień. Innym sposobem na wydłużenie czasu między jednym a drugim myciem jest użycie suchego szamponu, który otwiera łuski włosa, usuwa zanieczyszczenia i odświeża fryzurę. Jednak również z takim środkiem pielęgnacyjnym nie można przesadzać – wszyscy wiemy, że nadmiar jest szkodliwy, a wiosną wszyscy chcemy wyglądać pięknie, - uśmiecha się stylistka włosów Trafimov.