Suchy szampon – zawsze „dzień dobrych włosów”

Mów, co chcesz, ale wszyscy doświadczyliśmy takiego uczucia przed ważnym spotkaniem, że włosy, jakby na złość, zaczęły się sklejać i przylegać do głowy. A może wracasz z intensywnego treningu i spotykasz swojego byłego partnera, lub podczas podróży odwiedzasz wyjątkowe miejsce, ale Twoja fryzura grozi zepsuciem wszystkich zdjęć.

Tak było wcześniej, a teraz mamy to, o czym nasze matki mogły tylko pomarzyć, posypując głowę niby popiołem skrobią ziemniaczaną lub mąką – coraz więcej miejsca na półkach sklepów z kosmetykami zajmują pojemniki z suchym szamponem. I ta popularność nie jest bezpodstawna.

Trochę historii

Choć suchy szampon pojawił się w naszej kosmetyczce stosunkowo niedawno, wiedza na temat pierwszych prób utrzymania piękna włosów bez użycia wody sięga średniowiecza. Już pod koniec XV wieku Chińczycy zaczęli używać białego proszku glinki do pielęgnacji włosów. W okresie panowania królowej Elżbiety damy korzystały z proszku do włosów, a Amerykanie naśladując je pod koniec XVII wieku „oczyszczali swoje peruki za pomocą skrobi i ziemi okrzemkowej. Pierwszy komercyjny suchy szampon o nazwie „Minipoo pojawił się w Stanach Zjednoczonych w 1940 r. i w ciągu dwudziestu lat stał się produktem masowego użytku. Suche szampony starej generacji dawały efekt „mącznej głowy, być może dlatego ludzie starszego pokolenia obawiają się produktu oferowanego przez nowoczesne technologie, który może uratować nas w nieoczekiwanych sytuacjach.

Suchy, ale czy naprawdę szampon?

Suchy szampon, którym wystarczy spryskać korzenie włosów, w ciągu kilku minut daje wrażenie czystości, ale w odróżnieniu od tradycyjnych szamponów nie oczyszcza, a pochłania sebum i zanieczyszczenia, tworząc wrażenie czystych włosów. Ważne jest zrozumieć, że suchy szampon nie może zastępować tradycyjnych produktów do pielęgnacji włosów, ale doskonale sprawdza się w sytuacjach, gdy musimy ukryć fakt, że nie mieliśmy czasu na umycie głowy.

Jak działa suchy szampon?

Na powierzchni skóry głowy znajduje się wiele mieszków włosowych, z których rosną włosy i które wytwarzają naturalny olej – sebum. Sebum jest ważne i niezbędne, ponieważ nadaje miękkość włosom i chroni skórę głowy, jednak w wyniku intensywnej aktywności, zmian pogodowych lub rzadszego mycia, tłuszcze i cząsteczki potu zaczynają gromadzić się na włosach, co sprawia, że fryzura staje się „oklapła i nieestetyczna. Częste mycie zajmuje dużo czasu i osłabia włosy, a ponadto zdarza się, że nie mamy dostępu do wody. Wówczas suchy szampon okazuje się bezcenny. Aktywne składniki tego produktu, czyli sorbenty (najczęściej zmodyfikowana skrobia, tlenek krzemu, glina, puder kosmetyczny), wchłaniają zanieczyszczenia, bioaktywne dodatki wpływają korzystnie na skórę głowy, składniki antybakteryjne zapobiegają rozwojowi bakterii, które żywią się potem i olejem wydzielanym przez skórę, a olejki zapachowe nadają włosom przyjemny zapach – włosy ożywają, wydają się świeże i pachnące. I mimo że nowoczesne suche szampony nie mają działania utrwalającego, świetnie nadają objętość włosom.

 Jak używać suchego szamponu?

 Chociaż suchy szampon jest uniwersalny i nadaje się praktycznie do każdego rodzaju włosów (zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, zarówno dla blondynek, jak i brunetek), istnieją pewne zasady jego stosowania, które są bardzo ważne, a nawet niezbędne. Specjaliści od pielęgnacji włosów zalecają używanie suchego szamponu nie częściej niż 2 razy w tygodniu – wtedy, gdy pilnie potrzebujemy zachować czystość włosów i utrzymać nieskazitelny ich wygląd. Stylista fryzur Jevgenij Trofimov jest kategoryczny w tej kwestii: „Ludzie czasami używają wielu suchych szamponów, cieszą się, że podnoszą włosy u nasady, wydają się one pulchne. Suchy szampon to nie jest produkt do podnoszenia nasady i nie polecałbym używania go codziennie. Czasem, gdy mamy pilne spotkanie, można nim spryskać włosy, to jest nagła pomoc, ale nie zalecałbym nadużywania tego środka. W przypadku włosów tłustych lub mieszanych zaleca się używanie suchego szamponu 2-3 razy w tygodniu. Jeśli włosy są bardzo tłuste, wystarczy użyć suchego szamponu między jednym a drugim myciem głowy, aby odświeżyć fryzurę – przecież nadmierne mycie osłabia włosy. Właścicielkom włosów normalnych zaleca się stosowanie suchego szamponu 1-2 razy w tygodniu, a jeśli masz suche włosy, używaj tego produktu tylko w wyjątkowych przypadkach. Uwaga na kręcone włosy! W tym przypadku zasady stosowania suchego szamponu są nieco inne: po spryskaniu włosów suchym szamponem lepiej ich nie czesać, ponieważ zamiast stylizowanych loków uzyskasz fryzurę w stylu afro z lat siedemdziesiątych.

Jak używać suchego szamponu?

Podstawową zasadą jest to, że włosy muszą być suche i dokładnie rozczesane.

Najpierw dobrze wstrząśnij zawartość pojemnika.

Trzymaj pojemnik pionowo, w odległości 30 cm od włosów. Krótkimi naciśnięciami rozpyl szampon bezpośrednio na nasadę włosów – jedno krótkie naciśnięcie na jedno pasmo.

W ten sposób potraktuj całą głowę. Nie zapomnij rozpylić również w okolicach uszu, karku i obszaru potylicy (ważne jest, aby nie rozpylać bezpośrednio na potylicę – trzeba unieść pasma włosów i rozpylić szampon blisko nasady).

Delikatnie wmasuj suchy szampon we włosy palcami.

Po kilku minutach możesz rozczesać włosy.

Wskazówka: Jeśli chcesz dodać fryzurze objętości, wysusz włosy suszarką (na zimne powietrze).

Błędy w stosowaniu suchego szamponu i ich skutki

Jak już wspomnieliśmy, suchy szampon działa jak magiczny produkt. Oczywiście, pod warunkiem, że nie nadużywamy go i przestrzegamy zasad jego stosowania. Jakie są najczęściej popełniane błędy i jakie mogą być ich skutki?

  • Mokre włosy

Jak wspomniano, włosy muszą być suche. Rozpylenie suchego szamponu na mokre włosy może spowodować efekt odwrotny – zamiast świeżej, czystej fryzury w lustrze zobaczysz sklejone, brudne włosy. W takim przypadku jedynym wyjściem jest umycie włosów tradycyjnym sposobem.

  • Zbyt dużo suchego szamponu

Tu obowiązuje zasada „mniej znaczy więcej. Przesadzenie z ilością suchego szamponu może sprawić, że włosy wydadzą się brudne i matowe, jakby nie były w ogóle myte.

  • Źle wstrząśnięty pojemnik

Absorbent, który jest składnikiem suchych szamponów, jest cięższy od gazu wypychającego go z pojemnika, dlatego ważne jest, aby dobrze wstrząsnąć nim przed użyciem. Jeśli pojemnik nie został dobrze wstrząśnięty, absorbent może się rozłożyć nierównomiernie. To znacząco psuje ogólny efekt i utrudnia uzyskanie pożądanej fryzury. Przed każdym psiknięciem konieczne jest dokładne wstrząśnięcie pojemnika.

  • Zbyt częste stosowanie

Jeśli suchy szampon jest używany przez okres dłuższy niż 2 dni z rzędu – na przykład codziennie do stylizacji lub w celu zaoszczędzenia czasu, zamiast tradycyjnego mycia włosów szamponem i wodą, skutki mogą być opłakane. Wówczas skóra głowy staje się przesuszona, mogą pojawić się krostki, łupież, włosy będą osłabione i pozbawione blasku, dlatego nadmiernego stosowania na pewno nie warto praktykować.

Chemiczny i bezpieczny

To właśnie z powodu niewłaściwego stosowania można usłyszeć opinie, że suchy szampon, ze względu na swoje składniki chemiczne, jest szkodliwy. Zapytaliśmy chemik, Viktoriję Liutkutė, jakie są główne składniki suchych szamponów i czy są one naprawdę bezpieczne dla urody i zdrowia. Według chemik, głównym aktywnym składnikiem suchych szamponów, który pełni kluczową funkcję – absorbuje oleje i zanieczyszczenia z włosów i skóry głowy, jest zazwyczaj bursztynian oktenylowy skrobi glinowej (Aluminum Starch Octenyl Succinate). Jest to sól glinu, uzyskiwana przez reakcję bezwodnika bursztynowego ze skrobią. W kosmetykach ten składnik jest szeroko stosowany jako zagęszczacz i pochłaniacz, został zbadany przez Cosmetics Ingredients Review (CIR) i jest uważany za bezpieczny. Może się pojawić pytanie: co wybrać – produkty z naturalną skrobią czy bursztynianem oktenylowym skrobi glinowej? „Naturalne niekoniecznie jest lepsze, twierdzi stylista fryzur Trofimov. „Czasem jest wręcz przeciwnie. Jeśli Twoje przekonania i filozofia życiowa pozwalają Ci korzystać nie tylko z naturalnych produktów, to gorąco polecam profesjonalne »nienaturalne« szampony.

Jakie są zalety bursztynianu oktenylowego skrobi glinowej?

Ten nowoczesny składnik lepiej pochłania wodę i oleje, a jego cząsteczki są wielkości zaledwie 10 mikronów – dzięki temu nie odczuwa się efektu ciężkiego „mącznego pudru, który charakteryzował pierwsze produkty. Ponadto jest biodegradowalny i wegański. Inny aktywny składnik, który absorbuje oleje z włosów i skóry głowy, to dwutlenek krzemu (Silica). To główny składnik szkła, piasku i gliny. I chociaż w Internecie można znaleźć informacje, że wdychane pyły dwutlenku krzemu mogą powodować krzemicę, trzeba pamiętać, że w kosmetykach stosowana jest całkowicie bezpieczna jego forma. Bezpieczne są również używane w suchych szamponach gazy (butan, izobutan, propan) i alkohol denaturowany. „Alkohol zawiesza twarde cząstki absorbujące (Aluminum Starch Octenyl Succinate, Silica), nie rozpuszczając ich, a ponieważ suchy szampon jest aerozolem, produkt jest równomiernie rozpylany z opakowania dzięki działaniu gazów. Obie te substancje szybko parują i nie dostają się na skórę głowy, więc nie ma powodu obawiać się, że ją podrażnią lub przesuszą.

Kiedy warto sięgnąć po suchy szampon?

Po intensywnym treningu, szczególnie rano przed pracą lub wieczorem przed randką.

W przypadku choroby, kiedy nie można tradycyjnie wykąpać się.

Podczas podróży (na przykład małe buteleczki o pojemności 50 ml marki ELLIPS idealnie nadają się do podróżowania – można je zabrać do bagażu podręcznego).

W wyjątkowych sytuacjach, kiedy nie ma czasu, a trzeba wyglądać dobrze.

Kolejna wskazówka od profesjonalistów – jeśli wiesz, że następnego dnia nie będziesz myć głowy, użyj suchego szamponu wieczorem, przed snem. W nocy szampon wchłonie oleje i zanieczyszczenia, dzięki czemu rano będzie można użyć tradycyjnych produktów do stylizacji włosów.